Mustafa Alican - AlpArslan: Kitap Analiz

Eser, ‘’Yıldızın Parladığı An’’ bölümünde Oğuzların Kınık boyna mensup olan Selçuk Bey'in mücadeleci hayatını sona ermesinden sonra Selçuklular için yeni bir devrin başlangıcının olduğunu ifade ederek başlıyor. İki kardeş olan Tuğrul ve Çağrı beylerin yanlarına bu mücadelelerinde destekçi olacak Türkmenleri de alarak Maveraünnehir bölgesine inerek, bir yer arayışında olduğu dönemlerde aslında bu kadar kolay bir şekilde yerleşecek bir yer bulamayacaklarını yeni yeni anlayacakları bir döneme kapılarını açıyor. Bir yanda kendilerini tehlikeye düşüreceklerini düşünen Karahanlılar diğer yanda ise Gazneliler. 


Selçuklular için yoğun ve bir o kadar mücadele içinde geçen dönemde Çağrı Beyin oğlunun doğumu Selçuklular tarafından büyük bir coşkuyla karşılanmış ve kendisine Alparslan ismi verilmişti. Eserde Alparslan’ın dünyaya geldiği 1029 yılından 1040 yılına kadar geçen süreç ailesi açısından zor bir dönemi kapsadığından detaylı olarak ifade edilmekte. Karahanlılar ve Gazneliler arasına sıkışıp kaldıkları dönemde siyasi ve askeri yaklaşımları neticesinde Türkmenleri sevk ve idare etmeleri, gün geçtikçe kuvvetlenmeleri vurgulanmakta.

 

mustafa alican - alparslan - tarihdar.com


IV. Bölüm olan ‘’Sultan Alparslan’’ da Yazarımız Alparslan’ın, Tahta geçtiğinde Abbasi halifesine sultanın hutbelerinde ve basılacak sikkelerde (Allah'ın onayına mahzar olmuş genç) unvanı ve (Dinin ışığı, devletin yardımcısı) lakabı ile anılmak istediğini bildirmesi, 1064 yılına gelindiğinde Ani kalesi üzerinde yaptığı harekât ve fethini konu almaktadır. Bu mücadele sonucu Abbasi halifesi kendisine ''Ebu'l-feth (fethin babası) unvanını vermesi Alparslan açısından güç kazandırmasını göstermektedir. 


VII. Bölüm olan ‘’İsyan ve Zafer’’de kardeşi Kavurd Bey’in bağımsız bir hükümdar gibi hareket etmesi ve İsyana sürüklenmesi sonucunda Sultan Alparslan'ın kardeşini yenerek gücünü koruması diğer yandan merhametiyle kardeşini affetmesini konu arasında yaşadığı ruhsal değişimler roman tadında bir üslupla anlatıyor.


XII. Malazgirt zaferine geldiğimizd Bizans topraklarını yağma ve talana boğan Afşin, Sanduk, Ahmedşah ve Dilmaçoğlu Mehmet gibi gazi Türkmen beylerinin Ahlatta Alparslan’ı beklemesi ve Anadolu’da yeni bir Türk tarihinin başlangıcını başlatmış olup, ‘’Gordion’un Düğümünü’’ kesmiştir.


Selçuklu tarihi alanında yaptığı dikkat çekici çalışmalarla bilinen Mustafa ALİCAN, Doğunun ve Batının Büyük Sultanı Alparslan adını verdiği bu eserinde, akademik bir altyapıya dayanarak tarihin gördüğü en büyük hükümdarlardan birinin baş döndürücü hayat hikayesini roman tadında bir üslupla anlatıyor.Kitap: Doğu’nun ve Batı’nın Büyük Sultanı Alparslan

Yazar: Doç.Dr. Mustafa ALİCAN

Yayınevi: Timaş Yayınevi

Sayfa Sayısı: 248

 

 

Yorum yazın

Daha yeni Daha eski