Tufan Gündüz - Bedel: Kitap Analiz
Kitap Sultan II.Bayezid devrinin son zamanlarına doğru oğulları Şehzade  Ahmet, Korkut ve Selim arasında yaşanan mücadeleleri konu almakta. Şehzadelerin babaları II.Bayezid'in artık devletin birlik ve bütünlüğünü sağlamakta zor zamanlar geçirdiğini düşünüp devlet adamlarının destekleri sonucunda İstanbul'a doğru yürümekte ve bu yürüyüşü gerçekleştirirken şehzadeler arasında yaşanan mücadele ve entrikaları olay örgüsü olarak ele almaktadır.

 Diğer yandan Bayezid, oğulları arasında kimin kendisinden sonra tahta geçebileceğini düşünürken arada kalmaktadır. Şehzade Ahmet'in, Selim'i saf dışı bırakmak için yeğeni Süleyman'ı öldürme çabaları sürerken Şehzade Selim, mücadelesinde yanında olacak askerleri toplamak için Kefe'ye doğru yola çıkar, bu mücadelece destek beklediği Mengli Giray, Selimin babası II.Bayezid'e karşı gelmek ve oğlu Şehzade Selim'e yardım etmek arasında kalmakta, diğer yandan Şehzade Ahmet'in teklifini düşünmektedir. Her birinin karakteristik özelliklerini göz önüne almakta bir yandan da daha vefat etmeden oğullarının taht mücadelesine girmesinin vermiş olduğu üzüntü içini kasıp kavurmaktadır. Kardeşi Cem Sultan ile taht mücadeleleri aklına gelmekte zaman zaman kendini sorgulamakta ve hesap vermektedir. Tahta kim oturacak? Devlet adamları tarafından uygun görülen Şehzade Ahmet mi? Sertliği ve mücadeleci duruşuyla Şehzade Selim mi? Oğlu olmadığı için saf dışı olduğunu düşünen Korkut mu yoksa?

Osmanlı tahtına oturmanın bir bedeli vardı.
Bedel ödemeye hazır olan şehzade kimdi?


tufan gündüz bedel - tarihdar.comKitaptan Alıntılar:

1. - Payidahttakiler de sizi bekliyor. Sizi veliahdı bilir, bugün değilse yarın, yarın değilse üç güne varır varmaz sizi payitahta çağırır.
Ahmet belki de yıllardır duymak istediği sözleri duymuştu. Kendisine yakıştırsa sevinç çığlıkları atabilirdi. 
- Hazırlanın o zaman, dedi neşeyle. Yolumuz uzun ve meşakatli Herkes hacetini görsün. Etraftan da ne kadar gönüllü varsa toplayın, Bugün onların bize iyiliği dokunur, yarın bizim onlara cömertliğimiz.

2. - Halimi Çeleni: Duyduk ki ahali şehzadelerimizi seviyor. Çünkü onlar her daim güleç yüzlü. Sizde öyle olsanız, gün olur ki ahalinin sevgisi de lazım olur.
- Üstad bizler hakimleriz. Ahali bizden asık suratlı göründüğümüz için değil, gazabımızın nereye varacağını kestiremedikleri için korkar. Azıcık güleç yüzlü görürseler sen, değil akçeni, altındaki döşeği bile kurtaramazsın, böyle bil. 


Kitap: Bedel ''Yavuz Sultan Selim'' Romanı
Yazar: Prof. Dr. Tufan GÜNDÜZ
Sayfa sayısı: 232
Yayınevi: Yeditepe Yayınevi 

Yorum yazın

Daha yeni Daha eski